زمان اعلام نتایج آزمون مشاوران حقوقی سال 96

آزمون مشاوره حقوقی و وکالت دادگستری

دانلود دفترچه سوالات آزمون وکالت کانونهای وکلای دادگستری از سال 87 تا 96 با پاسخنامه

دانلود دفترچه سوالات آزمون قضاوت سال های 89 تا 95 با پاسخنامه

دانلود جزوه و نمونه سوالات مصاحبه آزمون قضاوت

خبر 27 دی 96:

پایگاه خبری اختبار: با گذشت یک‌ماه‌ونیم از برگزاری آزمون مشاوران حقوقی سال ۱۳۹۶ هنوز تاریخ اعلام نتایج این آزمون مشخص نشده است.

آزمون مشاوران حقوقی مرکز مشاوران قوه قضائیه صبح روز ۱۰ آذر به‌صورت متمرکز و در شهر تهران برگزار شد.

بنابر اعلام عبدالرضا مؤمنی، رئیس مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، در این آزمون بیش از ۸۴ هزار داوطلب از سراسر کشور شرکت داشتند. البته باتوجه به وقوع زلزله غرب کشور، برگزاری آزمون برای داوطلبانی که از استان کرمانشاه شرکت کرده‌اند و یکی از حوزه‌های همان استان را به عنوان حوزه اشتغال برگزیده‌اند، به زمان دیگری موکول شد و این داوطلبان در آزمون روز دهم آذرماه شرکت نداشتند.

هرچند برخی خبر‌های غیررسمی از اعلام نتایج آزمون مرکز مشاوران قوه قضاییه در اوایل بهمن ۱۳۹۶ حکایت دارد؛ اما تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی‌ای در این‌باره صورت نگرفته است.

این درحالی‌ست که کارنامه داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون وکالت کانون‌های وکلای دادگستری که در روز ۳ آذرماه سال جاری  برگزار شد، روز دوشنبه ۱۸ دی‌ماه منتشر شده است و همین امر، انتظار و نگرانی داوطلبان آزمون مشاوران حقوقی برای دریافت نتایج خود را دوچندان کرده است.

آزمون مشاوران حقوقی که از سال ۱۳۹۲ به بعد برگزاری آن با رأی دیوان عدالت اداری متوقف شد، گاه یک‌مرتبه و گاه دو مرتبه در سال برگزار می‌گردید.

به‌طور مثال آزمون سال ۱۳۹۰ این مرکز در ۱۹ اسفند سال ۹۰ برگزار، و نتایج آن روز ۷ مرداد سال ۹۱ اعلام شد.

آزمون سال ۱۳۹۱ نیز در ۱۹ اسفندماه در تهران برگزار شد، حدود ۴۷ هزار شرکت کننده داشت. نتایج این آزمون در اوایلخردادماه ۹۲ اعلام شد.

این آزمون هم­چنین در سال ۱۳۹۲ نیز در تاریخ ۲ اسفندماه به صورت متمرکز در تهران برگزار شد که تعداد شرکت کنندگان آن ۴۵ هزار نفر بودند که در نهایت ۱۰۰۰ وکیل جذب مرکز مشاوران قوه قضائیه شدند. نتایج این آزمون در ۳۱ اردیبهشت ۹۳ اعلام شد.

نتایج آزمون ۲ اسفند ۱۳۸۷ نیز در اردیبهشت ۱۳۸۸ و نتایج آزمون تیرماه ۱۳۸۸ در شهریور همان سال منتشر گردید.

باتوجه به این تاریخ‌ها، به‌نظر می‌رسد فاصله طولانی بین زمان برگزاری و اعلام نتایج، یک رویه‌ی معمول در آزمون‌های مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضاییه بوده و نگرانی داوطلبان در خصوص دلایل این تأخیر، موجبی ندارد.

هرچند که این امر، نافی تکلیف مرجع برگزارکننده برای شفافیت و پاسخ‌گویی درباره جزییات برگزاری و اعلام نتایج آزمون نخواهد بود.