اعلام فراخوان جذب 300 محیط بان در کشور

استخدام نیروی محیط ‌بان

خبر 15 آذر 97:

محبت خانی با توجه به کمبود شدید محیط بان در کشور گفت:فراخوان جذب 300 محیط بان به زودی اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مازندران ، سرهنگ محبت خانی در نشست تخصصی تبیین حقوق محیط زیست در حفاظت از تالاب ها که پنج شنبه در ساری برگزار شد افزود: بر اساس چارت سازمانی و استاندارد، نیاز نیرویی سازمان حفاظت محیط زیست حدود هشت هزار و 500 نفر است که 38 درصد از این نیروها تاکنون به استخدام سازمان درآمدند و برای رسیدن به استاندارد نیاز به پنج هزار و 300 نیروی جدید داریم.

وی خالی ماندن پاسگاههای محیط بانی را یکی از تبعات کمبود نیرو در یگان حفاظت برشمرد و گفت که هم اکنون از 600 پاسگاه محیط بانی کشور حدود 100 پاسگاه به دلیل نبود نیرو تعطیل است و 200 پاسگاه نیز تنها با یک نفر نیرو فعالیت می کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور مجوز به کارگیری نیرو در این یگان را کند ارزیابی کرد و افزود: ما برای کمبود نیرو در حوزه محیط بانی بر اساس مجوز سالانه 300 نیروی جدید را استخدام می کنیم که برای دوره پنج ساله برنامه توسعه حدود یکهزار و 500 نفر می شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،جمشید محبت خانی،فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در نشست صمیمی با محیط بانان استان قم در پاسگاه محیط بانی پلنگ دره با بیان اینکه با توجه به کمبود شدید محیط بان در سازمان محیط زیست، به دنبال استخدام پیمانی هزار و 500 محیط بان در 5 سال آینده هستیم، از فراخوان جذب 300 محیط بان به زودی خبر داد و گفت: برای جذب محیط‌بانان، در مرحله اول سه برابر ظرفیت پذیرش و از میان آن‌ها بهترین‌ها انتخاب می‌شوند و پس از ارائه آموزش‌های لازم، محیط‌‌بانان چابک، متعهد و دلسوز طبیعت در اختیار یگان‌های حفاظت محیط زیست استان‌ها قرار می‌گیرند.
محبت خانی بر ضرورت اجرای شیفت 15ـ15 برای محیط‌بانان بر اساس دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد و گفت: برای اجرای این طرح باید در هر استان تدبیرهای لازم اندیشیده شود و مدیران و فرماندهان همواره خود را جای محیط‌بانان قرار داده و مشکلات آن‌ها را درک کنند و به فکر خانواده‌های این عزیزان نیز باشند.
وی اختصاص ردیف بودجه مستقل برای یگان حفاظت محیط زیست را مورد توجه قرار داد و گفت: امیدواریم به زودی محیط‌بانان تحت پوشش کامل بیمه درمانی، تکمیلی و مسؤولیت قرار گرفته و خودروهای یگان حفاظت محیط زیست استان‌ها نیز باید بیمه بدنه داشته باشند، ضمن اینکه محیط بانان در استفاده از امکانات و تجهیزات بیت المال باید بسیار دلسوز و متعهد باشند.
محبت خانی عنوان کرد:محیط بانان نماد سازمان حفاظت محیط زیست هستند، از این رو باید بهترین افراد، تجهیزات و امکانات در اختیار یگان‌های حفاظت محیط زیست استان‌ها بوده و برای شغل محیط‌بانی جاذبه ایجاد کنیم تا محیط‌بانان با همه شور و اشتیاق در مناطق تحت مدیریت سازمان حضور داشته باشند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه پاسگاه های محیط بانی باید درجه بندی شوند و بر اساس آن تعداد نیروها و تجهیزات مورد نیاز آن‌ها مشخص شود، تصریح کرد: همه مردم به ویژه جوامع بومی و محلی حاشیه مناطق تحت مدیریت سازمان، باید نسبت به اهمیت حفظ و حراست از محیط زیست و شغل مقدس محیط­بانان آگاهی داشته و ما هم باید تعامل، همدلی و مشارکت مؤثری با آن‌ها برقرار کنیم.
وی در پایان، مسئله سلاح سازمانی و تجهیزات دفاعی محیط بان ان را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: قانون به کارگیری سلاح برای محیط بانان خلاءهای جدی دارد که برای برطرف کردن این معضل در حال پیگیری هستیم.